+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Yaşlılara Saygı Haftası Bölümünden Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı Hakkında Bilgi

  Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı Konulu Yazı  İnsan yaşamının, birbirinin süreni olan evrelerin birikim ve deneyimiyle her geçen gün zenginleştiğini vurguladı. Yaşlılığın, geçen yılların bireye kazandırdığı olgun bakış açısı, kişiye farklı bir boyut ve yaşama anlam yüklediğini ifade eden Sezer, buna karşın, kişinin bedeninde ve ruhunda oluşan değişikliklerin, günlük yaşamı eskisine oranla güçleştirdiğini, kimi zaman da başkalarına bağımlı duruma getirdiğini kaydetti.

  Türk ulusunun, birbirlerinin sorunlarına karşı duyarlı bireyleri, dayanışma ve yardımlaşma geleneğiyle, karşı karşıya kaldığı birçok sorunu elbirliğiyle aşma özelliğine sahip olduğunu belirten Sezer, şöyle devam etti:

  ”Geçmişte yaşama etkin biçimde katılarak, bugünlere ulaşılmasında önemli rol oynayan yaşlılara yakınlık göstermek, gereksinim duyduklarında destek vermek ve yardım eli uzatmak, unutmamamız ve gelecek kuşaklara da aktarmamız gereken köklü geleneklerimizdendir. Toplumumuzun en saygın bireyleri olan yaşlılarımızın sorunlarının çözümünü kolaylaştırmalı, onlara yaşamın ağırlığını duyumsatmamalıyız.

  Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan içe dönük bireysel yaşam, iletişimsizlik, yabancılaşma gibi kimi sorunlar, ulusumuza özgü özellikler nedeniyle ülkemizde olabildiğince az yaşanmakta; yaşlılar, aile içinde ve toplumsal yaşamda saygı, sevgi ve şefkat gösterilen, gerektiğinde danışılan kişiler olarak varlıklarını sürdürmektedir.

  Genç düşünceli, geniş ufuklu ve öngörülü yaşlılar, toplumların dikkate alması gereken değerlerindendir. Onların görgü, bilgi ve birikimlerini gençlerle paylaşmaları ve onlara etkin olarak katılabilecekleri yaşam alanlarının sağlanması toplumları zenginleştirecektir.”

  Cumhurbaşkanı Sezer, insan yaşamının her evresinde olduğu gibi yaşlılığın da mutlu ve huzurlu geçirilmesinin, kişinin verimliliğini ve üretkenliğini sürdürmesiyle sağlanabileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

  Sezer, şunları kaydetti:

  ”Yaşlılara, gereksinim duydukları her konuda destek olarak ve onlarla sevgi ve saygıya dayalı ilişkiler kurarak, tüm üyelerin uyum ve birliktelik içinde yaşadığı bir toplumu var edebiliriz.

  Sosyal devlet anlayışının ve güçlü bir toplumun da önkoşulu olarak, sosyal güvenlik sisteminin tüm yaşlılarımızı kapsayacak biçimde genişletilmesi, yaşlıların karşı karşıya bulundukları kimi sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacaktır.

  Devletimizin yaşlılarımızın yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusundaki çalışmalarının yanı sıra, tüm bireylerin konuya gösterdikleri duyarlılık bizleri yetiştiren yaşlılarımızın bakım, barınma, sağlık gibi temel gereksinimlerinin giderilmesinde etkili olacaktır.”

  Sezer, gönüllü kuruluşların ve yurttaşların, ”yaşlılara saygı bilincinin” yerleştirilmesindeki katkılarının, gençlere yaşlanmaktan korkmayacakları bir dünyanın kapılarını açacağını anımsattı.

  Cumhurbaşkanı A.N. Sezer’in mesajı

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Eski Cumhurbaşkanı çok güzel bir şekilde yaşlılarımız ve biz geleceğin yaşlıları olarak toplumdaki yerimizi ve yaşadığımız zorlukları ayrıca toplumda yaşlılara nasıl davranılması gerektiğini anlatan çok harika bir yazı olduğu için Eski Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz.+ Yorum Gönder