+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Turizm Haftası Bölümünden Kabotaj ve Deniz Bayramı Neden Kutlanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Kabotaj ve Deniz Bayramı Neden Kutlanır

  Reklamlar


  Kabotaj ve Deniz Bayramı Niçin Kutlanır

  Kabotaj Bayramı Ne Zaman Kutlanır

  Kabotaj Bayramı Tarihi

  Ülkemizde her yıl 1 temmuzda Kabotaj Bayramı kutlanır. Bir çoğumuzun adına bile yabancı olduğu veya sadece kulaktan dolma bilgilere sahip olduğu Kabotaj Bayramında ne olmuştur acaba? Kabotaj kelimesi ne demektir, Kabotaj Bayramı neden kutlanır gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız bu yazımızda.

  Deniz ve denizci bayramı da denilen Kabotaj Bayramı, bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

  Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

  Fransızca kökenli bir kelime olan Kabotaj, bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkı demektir. Türkiye’de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

  Her yıl ülkemizde 1 temmuzda kutlanılan Kabotaj Bayramı maalesef toplumumuzun çoğunluğu tarafından bilinmiyor. Umuyoruz ki, bundan sonra ülkemizde Kabotaj Bayramı çok daha bilinçli kutlanır ve bütün vatandaşlarımız denizlerimizin, kıyı ve sahillerimizin önemini daha iyi kavrar ve çok daha bilinçli sahip çıkarız bu eşsiz hazinelerimize.


 2. Misafir

  Cevap: Kabotaj ve Deniz Bayramı Neden Kutlanır

  Reklamlar  Ülkemizin başka ülkelerin esaretinden kurtulmasıdır.+ Yorum Gönder