+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Trafik ve İlk Yardım Haftası Bölümünden Trafik ve İlk Yardım Haftası İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Kısaca
  Yeni Üye

  Reklamlar


  Trafik ve İlk Yardım Haftası İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkında Bilgi

  Trafik ve İlk Yardım Haftası İle İlgili Geniş Bilgi

  Trafik ve ilk Yardim Haftasi.jpg

  Trafik Haftası,

  Uygarlık, gün geçtikçe gelişmektedir. Bu gelişmeler kuşkusuz ulaşım alanında da en ileri düzeydedir. Trafiğe her gün çok sayıda yeni ve değişik özelliklerde taşıtlar çıkmaktadır.
  Kentlerin nüfusunun ve kentlerdeki taşıt sayısının az olduğu eski dönemlerde "trafik" diye bir sorun yoktu. Nüfusun hızla artması, taşıt sayısının giderek çoğalması trafik sorununu da beraberinde getirdi. Böylece "trafik kuralları" ortaya çıktı.
  Taşıt sayısının çoğalması, yolların ihtiyaçları karşılayamaması, her gün yeni sürücülerin trafiğe çıkması, kaza ve tehlikelerin çoğalmasına yol açmaya başladı.
  Çünkü çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılamak için sokağa, caddeye çıkıp yürümek ya da araçlarla gitmek zorundayız. Bu sırada bilgisiz ve dikkatsiz sürücüler, kurallara uymayan yayalar nedeniyle, her an bir kaza görülmekte, bunun sonucunda da insanlar yaralanmakta, sakat kalmakta ya da yaşamını yitirmektedir.
  Kazaların temel sebebi eğitim eksikliğidir. Doğal ve teknik nedenlere dayalı kaza sayısı azdır. Yayaların dikkatsizliği, sürücülerin iyi yetiştirilmemesi de önemli sorunlar yaratmaktadır.
  Bu trafik sorunlarını çözümlemek için ilk çalışmalar Avrupa’da başlatılmıştır. Ülkemizin de üyesi olduğu "Trafik Konseyi" halen çalışmakta, soruna çözümler üretmektedir.
  Ülkemizde trafik sorunlarına çözüm getirmek amacıyla "Trafik Haftası" düzenlenmiştir. Hafta boyunca trafik konusunda halkı eğitmek için çok değişik etkinliklerde bulunulur.Okullarda çocuklara trafik kuralları tanıtılır, kurallara uyma gereği anlatılır. Şehirlerde çeşitli sergi ve gösteriler düzenlenir.

  Önemli olan, bu etkinlikleri sadece "Trafik Haftası" ile sınırlandırmayıp tüm yıla yaymak, kazaları önlemek için toplumu sürekli eğitmektir.

  TRAFİK POLİSİ

  a) Yolun trafiğe açık olması durumu:
  Polisin duruş pozisyonuna göre sağ ve sol tarafındaki yollar trafiğe açıktır. Trafik polisi, her iki kolunu ya da kollarından birini yere paralel olarak yanlara açık tutmuş olabileceği gibi, her iki kolunu aşağıya bırakmış da olabilir.
  b) Yolun trafiğe kapalı olması durumu:

  Polisin duruşuna göre ön ve arka cephesinde kalan yollar trafiğe kapalıdır. Bu duruş pozisyonunda trafik polisinin her iki kolu ya da kollarından birisi yere paralel olarak yanlara açık olabileceği gibi her iki kolunu aşağıya bırakmış da olabilir.

  c) Yolun bütün yönlere kapalı olması durumu:
  Trafik polisi, kollarından birini yukarıya kaldırmış, diğerini aşağıya bırakmışsa, yolun bütün yönlere kapalı olduğu anlamındadır. Bu durumda sürücüler trafik polisinin ikinci bir yön değiştirme hareketini beklemeleri gerekir.

  TRAFİK IŞIKLARI

  Trafik lambaları, yaya geçitlerine, okul yakınlarına, ortak alanlarda taşıtların ve yayaların yolu hangi sırayla kullanacaklarını düzenlemek amacıyla yerleştirilmiştir.

  Trafik lambalarında üç renk vardır: Kırmızı , sarı , yeşil.

  En kısa süreli ışık, sarıdır. Süresi üç saniyedir. Kırmızı ve yeşil ışıkların süreleri trafik yüküne göre ayarlanır.

  a) Kırmızı ışık:
  Yolun trafiğe kapalı olduğunu gösterir. Kırmızı ışık yanınca yaya geçidini kapamadan durulur. Sağa ya da sola dönüşün serbest olduğunu gösteren oklu ışık varsa, okun gösterdiği yöne dönüş yapılabilir. Sadece kırmızı ışık yanıyorsa, kesinlikle yeşil ışığın yanmasını beklemek gerekir.

  b) Yeşil ışık:
  Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir. Geçiş, sağa, sola dönüş yapılabilir. Dönüş sırasında yaya geçidindeki yayalara yol vermek gerekir.

  c) Sarı ışık:
  Uyarı ışığıdır. Kırmızı ışıkla birlikte yanıyorsa, yolun trafiğe açılacağını bildirir. Sürücüler harekete hazır konuma gelmelidir. Yeşil ışık yanınca da geçilir.

  Sarı ışık, yeşil ışıktan sonra yanınca yolun trafiğe kapanacağını bildirir. Sürücü, az sonra kırmızı ışığın yanacağını düşünerek emniyetle durabilecek mesafede ise, yaya geçidini kapamadan durmalıdır. Sürücü, sarı ışığın yandığını görünce emniyetle duramayacak kadar kavşağa yaklaşmışsa normal olarak geçişini tamamlamalıdır.

  YAYALAR İLE İLGİLİ KURALLAR

  Yaya ve okul geçitlerinde dikkatli olunmadığı zaman, büyük tehlikeler meydana gelebilir. Bunu önlemek için sürücülerin ve yayaların uyması gereken bazı kurallar vardır:

  Sürücülerin uyacağı kurallar:

  1. Aracın hızı azaltılmalıdır.
  2. Gerektiği zaman fren yapmaya hazır olunmalıdır.
  3. Özellikle okul geçitlerine yaklaşırken karşıya her an bir öğrenci çıkabileceği hesaba katılmalı, çok dikkatli olunmalıdır.
  4. Geçitte durulur. Yayaların ve öğrencilerin güvenle geçmeleri beklenir.
  5. Bu tür geçitlerde okul taşıtı ya da araç varsa geçilmemelidir.
  6. Yaya geçitlerinde durup yayalara yol verirken soldan gelip geçitte durmadan geçen araçlar varsa, önden geçen yayalar, korna ya da el hareketi gibi yollarla uyarılmalıdır.
  7. Yaya geçidinde durarak yayalara yol veren taşıtların solundan geçilmez, arkasında durup beklemek gerekir.

  Yayaların uyacağı kurallar:

  1. Yayalar daima kaldırımdan yürümelidir.
  2. Yaya kaldırımı yoksa yolun solundan yürünmelidir.
  3. Trafik polislerinin uyarılarına, işaretlerine uyulmalıdır.
  4. Trafik lambalarının olduğu yerlerde yeşil ışık yanmadan, yol bomboş olsa bile geçilmemelidir.
  5. Lamba ve trafik polisi yoksa önce sola, sonra sağa, tekrar sola baktıktan sonra yol uygunsa karşıya geçilmelidir.
  6. Duran taşıtın önünden, arkasından geçilmemelidir.
  7. İyice durmadan otobüs, minibüs, taksi gibi taşıtlardan inmemelidir.
  8. Hareket etmiş bir taşıta binmeye çalışılmamalıdır.
  9. Taşıtlara hiçbir şekilde tutunulmamalıdır.
  10. Taşıtlarda kapıya yaslanmamalı, pencere ve kapılardan eller, kollar, başlar çıkarılmamalıdır
  11. Taşıttan inince hemen koşmamalı, indiğimiz taşıt uzaklaşmadan karşıya
  geçilmemelidir.
  12. Taşıtlara sırayla binmeli, duran taşıtlardan da sırayla inilmelidir.


 2. Misafir

  Cevap: Trafik ve İlk Yardım Haftası İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Maşallah Allah ziyaretçilerinizi arttırsın ne kadar çok geniş bilgi var. Yayalar, ışıklar v.s güzel bilgiler+ Yorum Gönder