+ Yorum Gönder
Her Telden ve Notalar Bölümünden Tuba Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Tuba Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Tuba Nedir Tuba İle İlgili Bilgi

  Tuba.jpg

  En düşük nefesli enstrüman olarak 1800'lerde üretildiğinde şimdiki halinden daha ince ve uzundu, bir trompet gibi sübaplar yerine saksafon gibi anahtarları vardı. Korno adlı bakır üflemeli çalgıdan esinlenerek yapılmıştır.

  1820 ve 1830'larda band ve orkestralarda onun yerini şimdiki gibi geliştirilmiş tubalar almaya başladı. Tubalar daha iyi ses veriyorlardı ve tonları daha kolay çalınıyordu. Maceracı ve yetenekli bir Fransız besteci olan Hector Berlioz tuba ile başarı kazanan ilk bestecidir. Orkestra hakkında belli görüşleri olan Alman opera bestecisi Richard Wagner orkestrası için özel bir enstrüman yaptırmıştı ki buna 'Wagner tubası' deniliyordu. Wagner tubaları döner sübaplı daha ufak tubalardı. Birkaç kuşak sonrası bestecileri olan Bruckner, Stravinsky ve Strauss da bu çalgı için besteler yapmışlardır.

  Sesi yumuşatılmış tubalar 1897' de Richard Strauss tarafından "Don Juan" adlı şiirsel eserinde tanıtıldı.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Tuba Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar  Bu üflemeli çalgı olan Tuba isimli çalgı çok harika hatta çok mükemmel bir araç olmasının nedeni çıkan seslerin rahatça ayarlamasını sağlayan çok gözleri olan çok bu çaldı sanatçıların vazgeçilmez olan çalgıların başında gelir.+ Yorum Gönder