+ Yorum Gönder
Her Telden ve İcatlar ve Buluşlar Bölümünden Ayarlanabilir Gözlüğünün İcadı - Ayarlanabilir Gözlüğünün Bulunuşu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Ayarlanabilir Gözlüğünün İcadı - Ayarlanabilir Gözlüğünün Bulunuşu

  Reklamlar


  Ayarlanabilir Gözlüğünün İcadı Hakkında Bilgi

  Ayarlanabilir Gözlüğünün İcadı Ne Zamandır

  Ayarlanabilir Gözlüğü Kim İcat Etti  Bir İngiliz bilimadamı, göz doktoruna gerek kalmaksızın, kullanan kişi tarafından ayarlanabilen gözlük tasarladı.

  (Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra) — ‘Ayarlanabilir’ gözlükler sayesinde üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan bir milyar kişi daha iyi görebilecek.

  Prof Joshua Silver bu icadı sayesinde gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlara bu gözlüklerden dağıtılabileceğini ve yaklaşık bir milyar kişinin bundan yararlanabileceğini umuyor.

  Oxford Üniversitesi’nden emekli olan fizik profesörü icadını “Aşikara bir anlık bakış” sözleriyle tanımladı.

  Gözlükler, kullanıcı tarafından reçeteye gerek olmaksızın ayarlanabiliyor ve hem miyop hem de hipermetrop olanlar tarafından kullanılabilyor.

  Ayarlanabilir gözlük yapma fikri Prof Silver’a ilk kez 1985 yılında bir meslektaşı ile optik mercekler konusunda yaptığı konuşmanın ardından gelmiş.

  Ucuz maliyetle seri üretime geçebilmek için gerekli olan tasarımı 20 yıldan uzun bir süre beklemek gerekmiş.

  Kalın merceklerin ince merceklerden daha güçlü olduğu prensibiyle hareket eden Prof. Silver’ın gözlükleri, çok az bir miktar sıvı enjekte edilerek ayarlanıyor.

  Plastik gözlüklerin her bir merceğinin merkezinde sıvı içeren ince torbalar bulunuyor.

  Gözlüğün her iki sapında bulunan küçük enjektörler sayesinde kullanıcı net görebilene dek sıvı sıkılyor.

  Mercekler ayarlandığında enjektörler çıkarılıyor ve gözlükler tamamen sıradan bir numaralı gözlük gibi görünüp kullanılabilyor.

  Bu icad sayesinde göz doktorlarının bulunmadığı dünyanın fakir bölgelerinde yaşayan mlyonlarca kişi hayatlarında ilk kez gözlük takabilecek.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Ayarlanabilir Gözlüğünün İcadı - Ayarlanabilir Gözlüğünün Bulunuşu

  Reklamlar  Gözlük günümüzün en büyük ihtiyaçlarından ve hayatımızın en büyük anlamı olan görme organımızı korumamanın en sağlıklı olanı gözlük kullanmak ve ayrıca ayarlanabilen gözlük hem teknolojinin en güzel nimeti ve hem de sağlımızın en güzel şekilde korumamamızı sağlayan en güzel bir araçtır.+ Yorum Gönder