+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hayvanlar Alemi Bölümünden Devekuşları Başlarını Niçin Kuma Gömerler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Devekuşları Başlarını Niçin Kuma Gömerler

  Reklamlar


  Devekuşları Başlarını Neden Kuma Gömerler?
  Devekuşu Kafasını Niçin Kuma Gömer  Kaynağı tam olarak bilinmeyen bir inanca göre devekuşları gelen saldılara karşı karunmak için başlarını toprağa gömdükleri iddia edilmektedir. Fakat uzun süre süren araştırmlar devekuşlarının bu kadar aptal olmadıklarını defalarca ortaya koymaktadır. Aslına başlarını tam anlamıylada kuma gömmezler sadece yanlış gözlemler ile devekuşlarının başlarını toprağa gömdüğü sanılmaktadır.

  Yapılan araştırmalar sonucunda devekuşları başlarını bir çok nedenden dolayı toprağa gömmektedirler. Bunların başında yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak gelmektedir. Boyunları uzun olan bu kuşların yer ile teması sırasında etrafı tehlikelere karşı koruduğu ise kesindir. Bir diğer araştırma sonucu ise devekuşlarının gelen tehlikeleri yere kulağını dayayarak duyma çabasıdır. Bunun sonucunda duyulan farklı bir ses ile devekuşu ortamdan çok hızlı bir şekilde uzaklaşabilmektedir.

  Bazı araştırmacılar ise devekuşlarının o anda yavrularını saklamak için kuyular açmaya çalıştığı kanısına varmışlardır. Fakat devekuşları vücut ölçüleri ile ormanların ürkütücü hayvanları arasında yerini alabilmektedir. 100-150 kiloluk ve üç metrelik boyları ile bir çok canlı ile mücadele edebilmektedirler. Özellikle tehlike anında 50 kilometre hız ile kaçabilen devekuşları çok hızlı ve seri tekmeler atarak tehlile anında düşmanlarını caydırabilir.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Devekuşları Başlarını Niçin Kuma Gömerler

  Reklamlar  Deve kuşları genelde saklanmak için başlarını gömerler;bu işin esprisi deve kuşları göründükleri gibi aptal çok zeki oldukları yapılan araştırmalar sonucunda otaya çıkmıştır.+ Yorum Gönder