+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hayvanlar Alemi Bölümünden Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütü Niçin Beyazdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütü Niçin Beyazdır

  Reklamlar


  Yeşil ot yiyen ineklerin sütü neden beyazdır  Hayvanların yedikleri gıdaların renklerinin, neresinden çıkarsa çıksın, çıkan şeyin rengi ile bir alakası yoktur. Buna en iyi örnek inektir. Bir ineğin en çok yediği yeşil renkli otlardır. Bu otlar ineğin dört odalı midesinde çözülür ve moleküllere ayrılır, moleküllerin ise renkleri yoktur. Sütün renginin beyaz olmasının nedeni içinde çözünmüş halde bulunan kalsiyum kasinat (case-inate)tır.

  Peki o zaman dışkı niçin kahverengi, idrar niçin açık san renktedir? Dışkının kahverengi olmasının sebebi bağırsaklarda hazmı sağlayan sıvılar, özellikle de safra suyudur. Safra suyu asdan değil, sirklerdeki trapezciler gibi geriye yarım ters takla atmaktadırlar. Tavana yaklaşınca, ön ayaklarını başlarının üzerine çekerek ters dönmekte ve tavana önce ön ayakları ile dokunmaktadırlar. Sonra sıra ile diğer ayaklarını da koyarak vücutlarının tavanda tutunmasını sağlamaktadırlar.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütü Niçin Beyazdır

  Reklamlar  İnsanlar fa her çei,t yemek yedikleri halde nasıl dışkımız kahverengi çıkıyorsa da inekler de her türlü yeşillik yediği halde içinde bunları öğüterek bize beyaz süt sunabilen süt fabrikası haline geliyor.+ Yorum Gönder