+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Gazeteciler Günü Bölümünden İkdam Gazetesi (1894) Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  İkdam Gazetesi (1894) Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  İkdam Gazetesi (1894) Özellikleri Nelerdir
  İkdam Gazetesi (1894) Etkisi Nedir

  Ahmet Cevdet tarafından İstanbul’da çıkarılan günlük gazete. Yazarları Babanzade İsmail Hakkı, Abdullah Zühtü, Ahmet Rasim idi. 24 Temmuz günü Hüseyin Cahit’te onlara katılmıştır. Abdülhamid döneminde birkaç defa kapatılmıştır. Ahmed Cevdet (Oran) kurduğu bu gazeteyi “siyasi Türk Gazetesi” olarak nitelemiştir

  Sonuç olarak baktığımızda, Tanzimat ile birlikte Batı ya ait pek çok edebi tür edebiyatımıza başarıyla uyarlanmıştır. Günümüzdeki yayınlanan pek çok yayın çeşidinin temelleri bu dönemde atılmıştır. Yukarıda belirtilen gazetenin dışında pek çok gazete bu dönemde yayınlanmış halkı bilgilendirme görevini başarıyla yapmıştır. Bu dönemde dikkat çeken bir başka önemli konu 1860 ta Türk basınının devlet ve hükümete karşı tavır alması, diğer dillerde yayınlanan gazetelerinde devletin birlik ve bütünlüğünü bozucu yayınlar yapması üzerine devlet bazı tedbirler almıştır.

  1864’te Matbuat Nizamnamesi düzenlenmiştir. Nizamname ile daha önce kurulmuş olan Babıali Tercüme odası, Matbuat müdürlüğü gibi kurumlara yeni görevler veriliyordu. Bunlar; siyasi nitelikteki yayınlara ruhsat vermek, yayınların içeriğini kontrol etmek, gazetelere verilecek resmi ilanları düzenlemek, Avrupa'da ülke aleyhi yayınlar yapan mecmuaların ülke içine girmesine engel olmak, aykırı davrananlara para ve hapis cezası uygulamak. Böylece devlet başta padişah ve diğer mensuplarını koruma altına almış oluyordu. Bu durum 1909’a kadar devam etmiştir.

 2. Misafir

  Cevap: İkdam Gazetesi (1894) Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Bizim edebiyatçılarımız zamanında büyük işler başarmışlar 3. Misafir

  Cevap: İkdam Gazetesi (1894) Hakkında Bilgi

  Süper konuyu iyi değerlendirmişsiniz ellernize sağlık

+ Yorum Gönder