+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Gazeteciler Günü Bölümünden Muhbir Gazetesi (1866) Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Muhbir Gazetesi (1866) Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  Muhbir Gazetesi (1866) Özellikleri Nelerdir
  Muhbir Gazetesi (1866) Etkisi Nedir

  Kurucusu Ali Süavi’dir..Hükümeti sert bir dille eleştirdiğinden gazete kapanmıştır. Yurt dışında çıkan bu muhalif basının ekseriyeti Türkçe olmakla birlikte; Fransızca, Arapça, Almanca, İngilizce ve hatta İbranice olarak yayın yapıyordu. Bu gazetelerin en eskisi, Ali Süavi’nin Avrupa’ya kaçmasından sonra Londra’da yayınlamaya başladığı Muhbir’dir.

  Fransızca ve İngilizce ekler de veren Muhbir, Mustafa Fazıl Paşanın maddi desteğiyle 1867–1868 yıllarında 50 sayı kadar yayınlandı. Muhbir’den sonra Yeni Osmanlıların yayın organı olan Hürriyet, Ziya Paşa ve Namık Kemal tarafından 1868–1869 yıllarında Londra’da seksen dokuz sayı çıkarıldı.

  Ali Süavi’nin, Sadrazam Ali Paşa hakkındaki bir yazısı üzerine, İngiltere adliyesi tarafından takibata uğrayınca, 1870 yılında Cenevre’de Ziya Paşa tarafından on bir sayı olarak çıkarıldı. Altmış üçüncü sayıdan itibaren Namık Kemal gazeteden ayrıldı ve 1869’da yurda döndü.

  Ziya Paşa ise 1871’de döndü. Ali Süavi, Mustafa Fazıl Paşanın verdiği para ile Paris’te Ulum adlı bir gazete çıkarmaya başladı. İnkılap fikirlerini yayan ilk gazetedir.

 2. Misafir

  Cevap: Muhbir Gazetesi (1866) Hakkında Bilgi

  Reklamlar  O kadar gazete varmış tarih hpcaları niye bize öğretmedi bunları+ Yorum Gönder