+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Gazeteciler Günü Bölümünden Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860) Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860) Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860) Özellikleri Nelerdir
  Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860) Etkisi Nedir

  Tercüman-ı Ahval, İstanbul'da 1860–1866 arasında yayımlanan ilk özel Türkçe gazetedir. Bu gazete hem gazetecilik hem de edebiyat yönünden tam bir dönüm noktası olmuştur. Sosyal ve siyasal olayların yoğunluk arz ettiği halk tarafından merak ve heyecanla izlenen olaylar bu gazetede yayınlanmıştır. Bir övgü gazetesi değil, düşünceye tartışma gazetesi olmuş, fertlerin düşünce ve kanatlarını açığa vurulmasına katkı sağlamış, imtiyazlı başyazı geleneği ilk bu gazetede başlamış, tefrika ve tartışmalar, haberi ön plana çıkaran araştırmalar, eğitim sisteminin aksaklıkları ve siyasi eleştiri örnekleri yine ilk bu gazetede yer almıştır 22 Ekim 1860'ta Agah Efendi tarafından çıkarıldı.

  Önceleri pazar günleri çıkan gazete 22 Nisan 1861'deki 25. sayısıyla birlikte haftada üç gün yayımlanmaya başladı. Gazete zamanla Ceride-i Havadis gazetesiyle rekabet edebilmek için yayınını beş güne çıkardı. Bahçekapı'da bir matbaada basılan gazete, matbaanın altındaki bir tütüncü dükkanından satılıyordu.

  Şinasi, Ahmed Vefik Paşa, Ziya Paşa, Refik Bey'in sık sık bu gazetede yazıları yer aldı. Bu yazılarda Osmanlı toplumunun geri kalma nedenleri ve ülkede olup bitenler tartışılıyordu. Ayrıca edebi eserlerin de yayımlandığı gazetede, batılı anlamda ilk Türkçe oyun olan Şinasi'nin Şair Evlenmesi de (1860) dizi olarak yayınlamıştı.

  Gazete, Ziya Paşa'nın kaleme aldığı sanılan ve eğitim sistemine sert eleştirilerde bulunan bir yazı yüzünden Mayıs 1861'de iki hafta süreyle kapatıldı. Bu olay Türk basınında yayın durdurmanın ilk örneği oldu. 792 sayı yayımlanan Tercüman-ı Ahval 11 Mart 1866'da yayınına son verdi.

 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860) Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Ülkemizde çıkarılan ilk resmi gazete olması dışında ilk türkçe gazete olması ve ülkemizde yaşananları dünyaya bildirmesi bakımından ihtiyaç duyulan bir gazetedir. 3. Misafir

  Cevap: Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860) Hakkında Bilgi

  ilk özel Türkçe gazete olması açısından da büyük önem taşır bizim için

+ Yorum Gönder