+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Gazeteciler Günü Bölümünden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Konuşma Metni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Reklamlar


  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Konuşma Metni
  10 Ocak Gazeteciler Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Sayın Konuklar

  1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

  O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

  Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? organları olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta "Dünya Kupası" maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya'daki veya Almanya'daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik?

  Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz.

  Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

  Saygılarımla...

 2. Misafir

  Cevap: 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Reklamlar  ayın konuklar dediği zaman ne kadar mütevazi olduğunu ve karşıdakine değer verdiğini anlıyorsunuz.+ Yorum Gönder