+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Dünya Madenciler Günü Bölümünden Madencilik Ne Demektir Maden Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Madencilik Ne Demektir Maden Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  Madencilik İle İlgili Bilgi
  Madencilik Nedir

  Arz kabuğunda bulunan cevher, endüstriyel hamMadde kömür ve petrol gibi ekonomik değeri olan herhangi bir maddeyi yeryüzüne çıkarıp onu paraya dönüştürme işidir. Madenciliğin amacı, ekonomiye gerekli doğal hammaddeyi sağlamaktır.

  Ekonomik önemi bulunan mineralleri rasyonel bir şekilde endüstriye sağlamak için geliştirilmiş uygulamalı bilim dalıdır.

  Maden yataklarının aranması, projelendirilmesi işletilmesi ve çıkarılan madenin zenginleştirilmesi ile ilgili işlemleri içerir.

  Tarih
  Tarihte bilinen en eski maden Swaziland'daki Aslan Mağarası'dır. 43.000 yıllık olduğu radyokarbon tarihleme yöntemiyle tespit edilen bu sahada, paleolitik dönem insanları demir ihtiva eden hematit madeni çıkarmışlardır. Benzer yaşlardaki Neandertal dönem insanların silah yapımında kullanılmak uzere çakmak taşı madenciliği yaptıkları sahalar Macaristan'da da bulunmuştur.

  Erken dönemlerde yapılan madenciliğe başka bir örnek de eski Mısırlılarca Sina Yarımadası'nda işletilen turkuaz madenidir. Turkuaz, ayrıca Kristof Kolomb öncesi Amerika'da New Mexico'daki Cerillos Maden Bölgesi'nde de çıkarılmıştır. Madencilikte ilk defa kara barut (bir patlayıcı çeşidi) 1627 yılında, Slovakya'da bir maden kuyusunun açılması sırasında kullanılmıştır. Bu kasabada 1762 yılında dunyanın ilk Madencilik Akademisi de kurulmuştur.

 2. Misafir

  Cevap: Madencilik Ne Demektir Maden Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Madencilik Ülke ekonomisinin önemli gelir kaynağıdır. Madencilerimiz her türlü zorluğa rağmen büyük uğraşlarla maden ocaklarında değerli madenler çıkarmaktalar.+ Yorum Gönder