+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Dünya Kadın Hakları Günü Bölümünden 5 Aralık Kadın Hakları Günü Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  5 Aralık Kadın Hakları Günü Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  5 Aralık Kadın Hakları Günü Konulu Bilgi
  5 Aralık Kadın Hakları Günü

  Bugün 5 Aralık 2011. Türk Kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan Anayasa değişikliğinin 76.yıldönümü, aynı zamanda da KADIN HAKLARI GÜNÜ; Tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü gururla, sevinçle ve minnetle kutluyoruz.
  Hakları konusunda mücadele verme olanağı bulamayan Türk kadını, yüzyıllar boyu özlemini çektiği haklarını ulu önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde alarak dönemin çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir.

  ATATÜRK’ ün Kadın hakları konusundaki görüşleri ve gerçekleştirdikleri, bugün dünya aydınlarının ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın yaymaya çalıştığı kadın hakları ile ilgili görüşler, ATATÜRK tarafından çok önceleri dile getirilmiş ve çoğunlukla da uygulama alanına sokulmuştur. ATATÜRK Cumhuriyet’in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923’de şöyle demiştir. “ Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.”

  Kadın haklarına böylesine önem veren Atatürk’ün girişimiyle, 8 Ekim 1934’de “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı”nın tanınmış, 5 Aralık 1934’de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar Türk kadınına verilmiştir.

  Atatürk, 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından şöyle demiştir:

  "Bu karar, Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf peçe altında olan ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını evdeki medeni mevkiini selahiyetle işgal etmiş, iş hayatının her safhasında muvaffakiyetler göstermiştir. Siyasi hayatla, Belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu seferde de milletvekili seçme ve seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyorlar. Medeni memleketlerin bir çoğunda, kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu selahiyet ve liyakatla kullanacaktır."
  Kadınlarımızın elde ettikleri hakların kullanımı konusunda kararlılık ve istekle devam edebilmeleri, mücadeleyi sürdürebilmeleri, kadın olmanın verdiği onurla yaşamın her alanında dimdik durabilmeleri, yeni nesillerin eğitim ve sahip olduğu haklar konusunda bilinçli davranabilmeleri dileğiyle bu anlamlı günü bir kez daha kutluyorum.

 2. Misafir

  Cevap: 5 Aralık Kadın Hakları Günü Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Ellerinize sağlık bu yazıdan faydalanacağım çok mersi+ Yorum Gönder