+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Dünya Kadın Hakları Günü Bölümünden 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Konuşma Metni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Kısaca
  Yeni Üye

  Reklamlar


  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Reklamlar


  Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Selamlama…

  Kadınlarımıza Seçme Ve Seçilme Hakkının Tanınmasının …. Yıldönümünü Kutlarım

  Bugün 5 Aralık …… Türk Kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan Anayasa değişikliğinin …..yıldönümü .Aynı zamanda da KADIN HAKLARI GÜNÜ…Bu anlamlı günümüzü bir Türk Kadını olarak gururla ,sevinçle ve minnetle kutlarım.

  5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınlarına Milletvekili genel seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliği Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.Bu nedenle 5. Aralık 1934 tarihinden itibaren KADIN HAKLARI GÜNÜ kutlanır.8 Şubat 1935 de yapılan milletvekili genel seçimlerinde kadınlar ilk kez milletvekili seçme ve seçilme hakkını kullandılar..Bu seçimlerin sonunda oluşturulan beşinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisine l8 kadın milletvekili girdi.Bu ülkemiz için hafızalardan silinmemesi gereken bir yeniliktir. Bu konuda emeği geçenleri şükranla anıyorum.

  Türkiye Büyük Millet Meclisinde Atatürk İlke ve İnkılaplarını, Demokratik ve Laik Cumhuriyetimizi en iyi temsil etmeye Türk Kadını her zaman hazırdır ve bu asli görevi erkeklerden daha da başarılı bir şekilde yerine getireceğine bütün kalbimle inanıyorum.

  Türk Kadını, Türk Anası her zaman güçlüdür eski Kahraman vatansever Türk Kadınlarımızı kendimize örnek alıp her konuda duyarlı olup yavrularımızın, torunlarımızın ve Ülkemizin geleceği için yaşadığımız olumsuzluklara karşı duyarlı olup seyirci kalmayıp çok ama çok çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum. KADIN HAKLARI GÜNÜMÜZDE tüm kadınlarımızın haklarının savunulması ve gereğinin yapılması dileklerimle….

  Sevgi ve Saygılarımla

 2. Misafir

  Cevap: 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü İle İlgili Konuşma Metni

  Reklamlar  Bunun üzerinde az birşey oynama yapmam yeterli olacak ellerinize sağlık+ Yorum Gönder