+ Yorum Gönder
Edebiyat Bölümü ve Bilim Adamlarının Hayatı Bölümünden Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Cabir bin Hayyan Hayatı İle İlgili Bilgi
  Cabir bin Hayyan Kimdir, Biyografisi

  Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi.jpg

  Cabir bin Hayyan (Arapça: جابر بن حيان Jābir ibn Hayyān; ابو موسی جابربن حیان Abū Mūsā Jābir ibn Hayyān, Latince: Geber ya da Geberus; d. 721 ya da 722 Horasan - ö. 808 ya da 815 Kufa), Abbasi döneminde yaşamış ve İslam bilimi'nin temelini atan efsanevî âlimdir. Orta Çağ Avrupası'nın Simya alanına büyük ölçüde etki etmiş ve Kimya'nın da esasını oluşturmuştur.

  Kimyager ve Eczacı olan babasının oğlu olarak Horasan'da doğmuş ve Yemen'de okuduktan sonra Kufa'ya giderek Abbasi halifesi Harun Reşid'e saray âlimi olarak hizmet etmiştir.

  Kimya dışında Eczacılık, Metalürji, Astroloji, Felsefe, Fizik ve Müzik gibi geniş alanda 400 ü aşan eser bıraktığı söylenirse de ancak 20 civarında eseri bugüne kalmıştır. Bazı eserlerinin aslında öğrencileri tarafından yazıldığı anlaşılmıştır.

  Nitrik asit, Hidrojen klorür ve Sülfürik asit'in rafine ve kristalize yöntemlerini bulduğu Kral suyu'nu icat ettiği ve Sitrik asit, Asetik asit, Tartarik asid'i keşfetiği düşünülmektedir. İnbik ( الأنبيق al-inbiq) geliştirmiş ve kendisinin ortaya attığı Baz kavramıyla Kimya'nın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

  Kendisi o yüzyıldan atomun parçalayacağını görmüş büyük bir bilim adamıdır. Ayrıca daha sonra zehirlilerin zehirlisi olan arsenik tozunu elde eden ilk kişidir. Agathodaemon, Hermes-Thot, Pisagor ve Sokrates'i saydığı ve Eski Yunan, Eski Mısır ve Şia Sufizminden etkilendiği düşünülmektedir. Eserlerinden 12. yüzyılında Latince'ye çevirilmiş olan Kitab al-Kimya adlı eseri, Simya ve Kimya kelimelerinin kökeni olmuştur. Ayrıca atom bombasının olabileceğini söyleyen ilk kimyacıdır.


 2. Misafir

  Cevap: Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar  Modern anlamda kimya bilimin kurucusu Cabir bin Hayyan'dır. 3. Misafir

  Cabir bin Hayyan Hayatı

  Cabir İbn - i Hayyan hakkındaki sunumumda yardımcı oldu güzel bir bilgi teşekkür ederim.

 4. Misafir

  Cevap: Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Odevimde yardimci oldu tesekkurler

 5. Misafir

  Cevap: Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Çok önemli bir kişidir baya bizlere katkı sağlamıştır. Elleriniz dert görmesin bana katkı sagladınız

 6. Misafir

  Cevap: Cabir bin Hayyan Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Tesekkurler ey mümin bana yatdımcı oldunuz çok sağolun cabir bin hayyamın hayatı bana cok lazımdı

+ Yorum Gönder