+ Yorum Gönder
Her Telden ve Anne ve Çocuk Bölümünden Su Çiçeği Hastalığı Hakkında Bigi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Su Çiçeği Hastalığı Hakkında Bigi

  Reklamlar


  Su Çiçeği Hastalığı Ne Demektir

  Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı Nedir

  Su Çiçeği Hastalığı Hakkında Bigi.jpg

  SUÇİÇEĞİ: Kaşıntılı deri döküntüleriyle ortaya çıkan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği virüsü yetişkinlerde zona hastalığı yapar. Bu yüzden yaşlılardan uzak tutmalısınız. Çocuğunuza bol bol sıvı verin. Mikrop kapmaması için çocuğunuzun kaşınmamasını sağlayın. Çocuğun tırnaklarını kesip temiz tutun. Böylece kaşısa bile mikrop kapma olasılığı az olur. Kaşıntılarını azaltmak için ılık suda bir avuç yemek sodasını karıştırıp eriterek çocuğa banyo yaptırın.

  Su çiçeği kaşıntılı deri döküntüleriyle beliren çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk kendini fazla hasta hissetmese de vücudunu saran döküntüler çok kaşıntı verecektir. Belirtiler çocuğun hastalığı kapmasından 2-3 hafta sonra görülür. Suçiçeği virüsü yetişkinlerde zona hastalığı yapar. Bu nedenle su çiçeği geçiren çocuğunuzu, özellikle yaşlılardan uzak tutmanız gerekir.

  Su Çiçeği Hastalığı Tedavi Yöntemleri

  Belirtiler

  1. ve 6. Günler Arası
  · Küçük, kırmızı, ortasında su olan lekeler önce göğüste, karında ve sırtta görülür; sonra vücudun diğer yerlerine yayılır.
  · Kabartıların içindeki sıvı bulanık, beyaz renk alır
  · Ateş hafif yükselir.

  5. ve 9. Günler Arası
  · Su dolu kabarcıklar patlar, geriye küçük oyuklar kalır.
  · Döküntüler kabuk bağlar ve birkaç gün sonra soyulur.

  10. Gün
  · Çocuğunuz normale döner

  11. ya da 12. Gün
  · Çocuğunuz artık bulaştırıcı değildir.

  Ne Yapmalı?
  1. Çocuğunuzun ateşini düzenli aralıklarla ölçüp yükseldiğinde önerilen dozda parasetamol şurubu vererek düşürün. Ateşli olduğu süre içinde bol sıvı içmesini sağlayın.
  2. Mikrop kapmaması için çocuğunuzun döküntüleri kaşımasına engel olun. Kaşınıp yolunan döküntüler iyileşirken iz bırakır. Çocuğun tırnaklarını kesip temiz tutun, böylece kaşısa bile mikrop kapma olasılığı azalabilir. Eline torba eldiven de giydirebilirsiniz.
  3. Kaşıntıları azaltmak için ılık suda bir avuç yemek sodasını (bikarbonat) karıştırıp eriterek çocuğa banyo yaptırın.
  4. Kaşıntıları çok fazla olduğunda bol pamuklu giysilerle daha rahat edecektir.

  Tedavi
  Doktor, çocuğun kaşıntıları çok fazlaysa bunları giderebilmek için antihistaminli krem ya da ilaç verebilir. Döküntüler mikrop kapmışsa antibiyotikli krem yazar.

+ Yorum Gönder