+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Bölümünden Ağız ve Diş Sağlığının Önemi İle İlgili Genel Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Ağız ve Diş Sağlığının Önemi İle İlgili Genel Bilgi

  Reklamlar


  Ağız ve Diş Sağlığının Önemi Hakkında Bilgi

  AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ

  Ağız sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız yoluyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Bu neden le dış ortamla ilişkili olan ağız ve dişlerimizin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Ağız ve dişlerin sağlığı için öncelikle bu bölgelerin temizliğine önem vermeliyiz. Ağız kokularının ve birçok rahatsızlığın, diş çürüklerinden kaynaklandığı unutulmayarak, temizliğe daha dikkat edilmelidir.


  Ağız ve dişlerin sağlıklı olması hoş bir görünüm vererek, kişinin konuşma gülme gibi durumlarda rahat hareket etmesine yardımcı olur. Diş çürüğü ve diş eti hastalığından dolayı kişinin kişinin çevresini rahatsız etmesi sıkıntılı bir durum oluşturur.


  Kısaca ağız ve diş sağlığı kişinin sosyal iletişimini ve dolayısı ile bütün hayatını etkileyen faktörlerden biridir.


  DİŞ ÇÜRÜMESİ :


  Yapılan araştırmalar sonucunda, çocukların çoğunda diş çürüğüne rastlanmıştır. Diş çürüğüne ağızdaki bakteriler neden olur. Bakterilerin yanında diş çürümesine neden olan diğer öğeler, diş aralarında kalan besin artıkları ve duyarlı bir diş yüzeyidir.


  Dişlerin çürümesine neden olan besinler genellikle karbonhidratlı yani şekerli besinlerdir.


  Dişlerimizin düzenli olarak fırçalanıp temizlenmemesi durumunda dişlerin arasında kalan besin artıkları bakteriler tarafından parçalanır. Parçalanan besinler, bakteriler ve salgılardan ''diş plağı'' denilen birikintiler oluşur. Bakteriler tarafından parçalanan besin maddelerinin oluşturduğu asitler dişin minesini oyar. Dişte oluşan bu oyuklar zamanla giderek büyür ve derinleşir. Sert mine delindikten sonra alttaki yumuşak tabakaya ulaşır. Burada çürük daha hızlı ilerler. Önce dişte hassasiyet sonra ağrılar başlar. Tedavi edilmediği taktirde çürük ''pulpa'' denilen dişin özüne ulaşır. İltihaplanmalar meydana gelir. Geç kalındığında da apse görülür.


  DİŞ ÇÜRÜME NEDENLERİ:


  *Büyüme ve gelişme döneminde kalsiyum, fosfor ve fluor bakımından


  *Şekerli besinlerin aşırı tüketimi.


  *Dişlerin fırçalanmaması.


  *Yumuşak besinlerle beslenilmesi.


  *Sık aralıklarla gebe kalınması


  *Bebeklik dönemlerinde yüksek ateşli hastalıklar geçirilmesi.


  *Yanlış ve hatalı ilaç kullanımı diş çürümesine neden olan etmenlerdendir.  Diş çürüklerinde erken tanı hem sağlık hem de sosyal ve ekonomik yönden önem taşır. Diş çürükleri daha ilk aşamada tespit edilip, tedavisi yapılırsa diş kurtarılır. İlk aşamada tedavi için yapılan harcamalar daha azdır. Tedavi süreside kısadır. Çürüğün ilerleyen aşamalarında yapılan harcama ve emek artar.


  ÇÜRÜK NASIL TEDAVİ EDİLİR ? TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?


  Çürük erken dönemde beyaz leke halindedir. Bu dönemde florlamayla tedavi edilir. bunun için florlu diş macunu kullanmanın yanı sıra, florlamayı diş hekimi direkt olarak ağızda uygulayabilir.


  Eğer belli miktarda diş minesi kaybedilmemişse, dişte kavite denilen oyuk oluşur. Bu durumda çürük bölge kaldırılarak yerine dolgu koyulup diş tedavi edilir. Bazı vakalarda dişin orta iç bölgesinde pulpa denilen sinirlerin olduğu bölgeye kadar çürük ilerler. Bu tür vakalarda damar ve sinirler kanaldan çıkarılarak yerine dolgu konulur, buna da kanal tedavisi denilir. Dişin tedavisi imkansız olan geç kalınmış durumlarda ise dişin çekimine karar verilir.


  TEDAVİ EDİLMEYEN DİŞLER BAŞKA RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLABİLİR Mİ?


  Çürüğe bakteriler sebep olduğu için ağızda çürük varsa mikroorganizma da var demektir. Vücutta bir enfeksiyon odağının bulunması yani iltihap kaynağının varlığı vücut direncini düşürür. özellikle çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Tedavi edilmeyen enfeksiyon kaynağı durumundaki dişlerden öncelikle yakın dokular zarar görür. Bademcikler iltihaplanır, sinüzit oluşur, baş ağrısı ve ağız kokusu en sık rastlanılan olaylardandır. Ayrıca kalp kapakcığının iltihaplanması ve mide- barsak sisteminin hastalanmasını sağlayabilir.


  DİŞ ETİ HASTALIKLARI:


  DİŞETİ: Dişi saran pembe sert kıvamlı dokudur. Dişetlerinin sağlına yeterince özen gösterilmezse dişeti hastalanır, ağrır hatta diş kayıplarına neden olabilir. Dişetlerinin sağlığına yeterince özen gösterilmezse, ilk olarak diş eti iltihabı yani ''gingivit'' oluşur. Gingivitli dişeti, yumuşak bakteri plağından dolayı iltihaplanır. Bu dönemde kanamaya başlarlar.Eğer plak temizlenmezse , sertleşir ve tartara ( diş taşı ) dönüşür. Gingivit uygun ev bakımı ve diş hekimi tarafından yapılan düzenli tedavi sayesinde iyileşir ve kemik kaybı önlenir. Gingivitin ileri haline periodonti denir. Peridontide yumuşak dokular şişer, lifler kopar, doku dişten ayrılır ve kemik erimeye başlar. Pperidontide kemik ve çevre dokularda ciddi harabiyet oluşur. Tedavi edilmezse dişler sallanır ve sonuç olarak düşerler. Bu durum ağız bakımının yeterli yapılmaması durumunda özellikle alt ön bölgede çok görülür.
  Diş eti iltihaplarının genel olarak nedenleri:


  *Sürekli ve uygun olmayan kürdan kullanılması


  *C vitamini yetersizliği


  *Sivri ve sert cisimlerle diş etinin sürekli karıştırılması


  *Vücuttaki kan, şeker, böbrek hastalıkları gibi sistemik hastalıkların olması ve zamanında tedavi edilmemesidir.


  DİŞ ETLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR


  Gingivit 6 ayda bir diş temizliği ve düzenli olarak diş fırçası ve diş ipi kullanarak tedavi edilir. İlerlemiş vaka olan peridontide ise tedavi iki şekilde olur; Cerrahi ve cerrahi olmayan. Cerrahi olmayan dişeti tedavisi ise ya ultrasonik aletlerle yada el aletleriyle yapılır. Her ikisinde de öncelikle diş taşları temizlenir, bakteri plağı kaldırılır daha sonraki seanslarda da dişetinin iç yüzeyi kazınır. Buna küretaj adını veriyoruz. Diş köküyle diş eti arasında oluşan ve dişeti cebi adını verdiğimiz bölgeden diş taşı ve hastalıklı dişeti kazınır. Son seansta da dişin kökü düzleştirilir, kök yüzeyinde oluşan pütürler yok edilir. Bunlara ek olarak hastaya gargara ve antibiyotikler tavsiye edilir. Pridontili dişlerin çoğunlukla ağızda görünen bölümü sağlıklı dişlere göre uzundur. Bunun nedeni ise kemik kaybıdır. Kaybedilen kemik, tekrar kendiliğinden büyüyemez. Ancak dişetlerindeki şişlik indiği için cep derinliği azalır. Diş hekimi muayenehanelerinde dişeti hastalıklarının tedavisi çoğunlukla az önce bahsettiğim yöntemlerle yapılır. Cerrahi tedavi ile gerektiğinde ise periodontist adını verdiğimiz ve bu dalda uzmanlaşmış diş hekimlerine hastamızı yönlendiririz.


  AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI NASIL KORUNUR:


  1) Ağız ve diş sağlığının korunmasında beslenmenin önemli bir yeri vardır. Alınan besinler kalsiyum, fosfor ve flor minerallerini yeterince içermelidir. Dişlerin gelişimi sırasında bu mineraller alınmalıdır. Yine alınan besinler diş eti ve diş sağlığı için A,D,C vitaminlerini içermelidir. Belirtilen vitaminler ve mineralleri karşılamak için yeterince et, süt, süt ürünleri, yumurta ile sebze ve meyve tüketilmelidir.


  2) Diş çürümelerinin önlenmesi için dişler düzenli olarak yemeklerden sonra tekniğe uygun fırçalanmalıdır.


  3) Öğün aralarında özellikle şekerli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Şekerli besinlerin tüketilmesi durumunda fırçalama imkanı yoksa en azından ağız suyla çalkalanmalıdır. Aynı durum kola gibi asitli içecekler içinde geçerlidir.


  4) Sert cisimleri ısırma, parmak emme, tırnak yeme ve kürdan kullanma gibi alışkanlıklar dişlerde gelişme bozukluklarına, düzensiz dişlere ve dişeti hastalıklarına neden olduğundan bu durumlardan kaçınılmalıdır.  AĞIZ VE DİŞLERİN İYİ BİR ŞEKİLDE TEMİZLENEBİLMESİ İÇİN:


  * Her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır.


  * Dişlerin fırçalanması doğru bir şekilde ve en az 3 dakikada olmalıdır.


  * Gece yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır.


  * Günde bir kere '' diş ipi '' kullanarak, dişlerin araları temizlenmelidir.


  * Günde en az bir kere ağız çalkalama solüsyonları ile gargara yapılmalıdır.


  * Diş eti çekilmesi olanlar veya protez kullananlar '' ara yüz fırçası '' ile temizlik yapmalıdır.  AĞIZ VE DİŞLERİN TEMİZLİĞİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER:


  Diş fırçalama:


  * Dişler dış yüzeyleri, 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve diş etinden bakterileri uzaklaştırarak fırçalanmalıdır.


  * Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeleri dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır.


  * Dişlerin tüm yüzeyleri, iç ve arka taraflarda tam olarak fırçalanmalıdır. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta, diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.  Diş ipi kullanımı:  * Belirli düzeylerde diş fırçalayanlarda, çürükler genelde ara yüzeylerde ( dişlerin birleşim yerlerinde ) bulunmaktadır.


  * Ara yüz çürükleri sadece diş ipi kullanılmasıyla önlenebilir.


  * Kolay kullanım amacıyla mumlu diş ipleri tercih edilir. Ayrıca florlu diş ipleri de tercih edilir. Diş ipi her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve baş parmağımızın yardımıyla kullanılır.  Ara yüz fırçası kullanımı:


  * Diş eti çekilmesi olanlar mutlaka ara yüz fırçası kullanmalıdır. Dişetinin çekilmesiyle oluşan boşluklar bakteriler için uygun birikme ve çoğalma alanlarıdır. Bu nedenle mutlaka her yemekten sonra diş araları temizlenmelidir.


  * Porselen köprü kullananlar her yemekten sonra mutlaka köprünün altını temizlemelidirler. Çünkü porselen köprü altındaki boşluklar yemek artıklarının birikmesi ve bakteri üremesi için uygun alanlardır. Ortodontik tedavi görenlerde genellikle diş fırçası yetersiz kalmakta ve ara yüz fırçası ile tellerin arasının temizlenmesi gerekmektedir.

 2. Misafir

  Cevap: Ağız ve Diş Sağlığının Önemi İle İlgili Genel Bilgi

  Reklamlar  süper öğretmen çok beğendi çok güzel bir konu ve önemli bir konu ellerinize sağlık çok teşekkür ederim sizlere+ Yorum Gönder